JEDWABNE – ODKRYTO MIEJSCE MASOWEJ ZBRODNI NIEMIECKIEJ NA POLAKACH

W dniach 15-16 października br. Stowarzyszenie „Wizna 1939” prowadziło w lesie przestrzelskim k. Jedwabnego poszukiwania ofiar zbrodni niemieckich z okresu wojny. W wyniku badań odkryto i ekshumowano szczątki jedenastu cywilnych ofiar niemieckich żandarmów z posterunku w Jedwabnem.

Jednym z priorytetów naszej działalności jest upamiętnienie historii Polski
i Polaków w okresie II wojny światowej. Swoje cele statutowe realizujemy w różny sposób. Jednym z nich jest szeroka współpraca ze specjalistami i wolontariuszami dla odnalezienia ofiar niemieckiego i sowieckiego  terroru.

Nie inaczej było i tym razem. Nasze prace  prowadziliśmy we współpracy z ekspertami Laboratorium Kryminalistycznego Żandarmerii Wojskowej (funkcjonujące w strukturach Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim), żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej z 13. batalionu lekkiej piechoty z Łomży i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Wolontariuszami byli członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939”, ale także mieszkańcy Jedwabnego i okolic, którzy nie tylko wspierali nas dobrym słowem i prowiantem przynoszonym na miejsce, ale również pomagali aktywnie przy pracach ziemnych. Taka współpraca przynosi niesamowite efekty.

Tym razem na prośbę rodziny pomordowanych Polaków poszukiwaliśmy ojca i syna z okolic Jedwabnego, którzy mieli być rozstrzelani, a ich ciała ukryte bezpośrednio na miejscu zbrodni, w lesie pomiędzy Jedwabnem a Przestrzelem. Ze względu na swoją mroczną historię miejsce to nazywane jest „lasem śmierci”.

Początek prac poszukiwawczych zaplanowano na 15 października. Po wstępnych badaniach geofizycznych przeprowadzonych przez doświadczonego specjalistę Dariusza Szymanowskiego, i potwierdzeniu zaburzeń struktur ziemi, przystąpiono do prac eksploracyjnych pod okiem archeologa Ryszarda Cędrowskiego i antropolog Urszuli Okularczyk. Bardzo szybko natrafiono na pierwsze szczątki ludzkie, a potem następne, i następne... W związku z odkryciem masowego miejsca zbrodni przerwano prace i powiadomiono policję oraz prokuraturę.

Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy policji, przeprowadzeniu oględzin miejsca i w uzgodnieniu z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Łomży, Stowarzyszenie otrzymało zgodę na dalsze badania miejsca i ekshumację.

Po zakończonym dniu zabezpieczono i ogrodzono wykop oraz zaplanowano dalsze prace na kolejny dzień.

Nazajutrz, 16 października, od rana przystąpiono do dalszych badań. Kolejne godziny przynosiły odkrycia następnych ofiar niemieckiego bestialstwa i tragiczne informacje dotyczące ostatnich chwil ich życia. Skrępowane z tyłu ręce, uszkodzone czaszki i połamane kości to tylko wstępna ocena  antropologiczna na podstawie oględzin przeprowadzonych w miejscu zbrodni.

Ostatecznie odnaleziono jedenaście ofiar – mężczyzn i kobiet, w tym osoba w bardzo młodym wieku. Pomimo doświadczenia badawczego, skala zbrodni niemieckich w lesie przestrzelskim przeraża… A to z całą pewnością nie koniec poszukiwań w tym rejonie.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy wsparli nasze działania. Szczególne podziękowania kierujemy do Dowódcy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Białymstoku i Dowódcy batalionu lekkiej piechoty w Łomży, za wsparcie i udział żołnierzy w pracach poszukiwawczych. Dziękujemy równie serdecznie Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej w Warszawie i Komendantowi Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim za specjalistyczną pomoc i ogromne zrozumienie. Pragniemy także wyrazić naszą wdzięczność mieszkańcom Jedwabnego i okolic za okazaną pomoc i wsparcie, ale także za dobre słowo podczas kilkudniowych poszukiwań.

Do Państwa zwracamy się z APELEM o kontakt tych wszystkich, których rodziny zostały pomordowane w tej okolicy lub mają jakiekolwiek dokumenty lub informacje dotyczące niemieckich i sowieckich zbrodni na terenie Jedwabnego. Prosimy, odezwijcie się!

Nasz adres mailowy to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub kontakt przez serwisy społecznościowe Stowarzyszenia „Wizna 1939” na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Za wszelkie sygnały, udostępnienia i dokumenty z góry dziękujemy! 

#NieZostawimyWas #Wizna1939 #lasprzestrzelski #Jedwabne #zbrodnieniemieckie