Żołnierzom Armii Krajowej Placówki Wizna

W miniony, pierwszy majowy weekend, tradycyjnie już, Wizna „wzbogaciła się” o kolejne malowidło ścienne, związane z historią tej miejscowości.
Tym razem uczciliśmy pamięć żołnierzy AK Placówki Wizna, poświęcając im kolejny mural-pomnik namalowany na ścianie jednego z domów w Wiźnie. 
Obraz przedstawia żołnierza podziemia niepodległościowego, odchodzącego w kierunku bagien biebrzańskich, by tam dołączyć do swojego oddziału ...

Placówka nr 6 Wizna obok placówki Jedwabne i Drozdowo-Piątnica, wchodziła organizacyjnie w skład Rejonu Wizna, podlegającego Komendzie Obwodu AK Łomża. Obejmowała obszar dawnej gminy Bożejewo oraz wsie z gminy Trzcianne położone w widłach Biebrzy i Narwi, razem 34 wioski.

Miejsce na mural zostało wybrane nieprzypadkowo. W budynku przy ul.Czarnieckiego 159 (dawn. dom Stanisława Ramotowskiego) podczas wojny mieścił się posterunek żandarmerii niemieckiej, a tuż obok budynek aresztu.  To tutaj w nocy z pierwszego na drugi dzień Świąt Wielkanocnych w marcu 1943 roku miała miejsce akcja odbicia przetrzymywanego w areszcie inspektora suwalskiego Okręgu „Jeziora”, kpt. Czesława Gołębiewskiego ps. „Żyła”, którą dowodził ówczesny inspektor Inspektoratu III Łomża, kpt. Jan Tabortowski „Bruzda”. Z kolei w maju 1944 roku oddział kpt. Stanisława Cieślewskiego ps. „Lipiec” przeprowadził akcję zbrojną na tenże posterunek, w odwecie za aresztowanie Komendanta Placówki „Gustawa” i ppor. Jana Abramowicza „Drucika”.

Działalność żołnierzy Armii Krajowej na tym terenie jest stosunkowo mało znana, a w każdym razie nie tak dobrze, jak bój pod Wizną we wrześniu 1939 roku. Dlatego obecnie w ten skromny sposób postanowiliśmy uczcić pamięć żołnierzy AK Placówki Wizna, najczęściej mieszkańców Wizny i okolicznych miejscowości, by także ich poświęcenie oraz udział w walce o niepodległość Ojczyzny zostały docenione. 

Tak jak w poprzednich latach obraz został namalowany przez adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu i studentkę Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie (Belgia), pod kierunkiem prof. Jacka Zdybla i Rafała Roskowińskiego, którym
w imieniu Stowarzyszenia "Wizna 1939" składam serdeczne podziękowanie za te kolejne wydarzenie historyczno-kulturalne na terenie Wizny. Słowa uznania oraz nasze szczególne podziękowania kierujemy do Karoliny Pielak, autorki zrealizowanego projektu, gdyż jest to już jej drugi projekt w Wiźnie (poprzedni powstał w ubiegłym roku na ścianie budynku przy ul. Cmentarnej i był poświęcony deportacjom ok. 150 rodzin z Wizny w głąb Związku Radzieckiego w latach 1940-1941).

Dziękujemy także Państwu Bożenie i Markowi Szymanowskim za udostępnienie ściany na potrzeby projektu.

Obraz mógł powstać dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz pomocy firmy Unicell Poland sp. z o.o. z Wasilkowa, sponsora projektu i jednocześnie producenta farb wykorzystanych do malowania.

Wszystkich odwiedzających Wiznę zapraszamy do zapoznania się z bogatą już "kolekcją murali historycznych” oraz do chwili refleksji nad tym, co obrazy te przedstawiają.

Przy tej okazji, proponujemy obejrzenie krótkiego filmu dokumentującego powstawanie w 2014 r. muralu z wizerunkiem mjr. Władysława Raginisa (zdj. Dariusz Szymanowski, prod. Paweł Lisiecki, TV Nasza Łomża):

http://www.youtube.com/watch?v=cdN1c85bHHE

Mamy nadzieję, że w tym roku uda się nam zrealizować jeszcze jeden obraz, tym razem poświęcony poległemu pod Wizną we wrześniu 1939 roku dowódcy polskiej artylerii, kpt. Stanisławowi Brykalskiemu; miejsce na mural zostało już wybrane.

                                                                                     Dariusz Szymanowski

 

Poniżej kilka zdjęć z realizacji obrazu /autor Dariusz Szymanowski/