BEZ SZACUNKU DLA OFIAR ZBRODNI. KAROL NAWROCKI „NIE MUSI”

W Wiźnie (Podlaskie) na środku pola uprawnego zakopane są szczątki ludzkie. To ofiary zbrodni niemieckiej z 1941 roku. Pomimo apeli, próśb i wniosków Stowarzyszenia „Wizna 1939” i właściciela terenu, prezes Instytutu Pamięci Narodowej nie ma zamiaru prowadzić w tym miejscu prac ekshumacyjnych.

Czytaj więcej...

NIEZNANY ŻOŁNIERZ SPOCZNIE W UŚWIĘCONEJ ZIEMI

W kwietniu br. Stowarzyszenie „Wizna 1939” po poszukiwaniach odnalazło szczątki nieznanego żołnierza z 32 Dywizjonu Pancernego z Grodna, który poległ podczas walk z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 r. w okolicach Szepietowa. 

Czytaj więcej...

NIE ZAPOMNIJCIE POLEGŁYCH W BOJU

Nie zapomnijcie poległych w boju, nie zapomnijcie, ich miejsce w historii...
Pod takim hasłem po raz kolejny, już od 15 lat, na Górze Strękowej k. Wizny, w miejscu śmierci bohaterskiego dowódcy obrony odcinka „Wizna” kpt. Władysława Raginisa, odbędą się obchody 85. rocznicy bitwy pod Wizną, zwanej "Polskimi Termopilami". Motywem przewodnim uroczystości będzie PAMIĘĆ o żołnierzach poległych w obronie naszej Ojczyzny.

W tym roku partnerem wydarzenia będzie Województwo Podlaskie. 

Czytaj więcej...

Poszukiwania Hubala – nie tracimy nadziei…

Dziś mija 84 rocznica śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Stowarzyszenie „Wizna 1939” od 2016 r. w sposób czynny prowadzi poszukiwania jego miejsca spoczynku, a z badań tych wynika, że szczątki oficera zostały pochowane w kościele św. Idziego w Inowłodzu. Niestety, odkąd weszliśmy w ostatnią fazę poszukiwań, gdy zostało już zidentyfikowane prawdopodobne miejsce jego spoczynku, pod byle pretekstem nasze poszukiwania są permanentnie blokowane. Teraz do tej „koalicji” utrudniającej nasze działania dołączyła niedawno powołana wiceminister kultury Bożena Żelazowska, pełniąca jednocześnie funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków.

Czytaj więcej...

II PIESZA NOCNA PIELGRZYMKA „SZLAKIEM 236. PUŁKU PIECHOTY”, Warszawa-Ząbki-Ossów

14 sierpnia o północy, już po raz drugi, spod Gmachu VIII Liceum Ogólnokształcącego Władysława IV w Warszawie (na Pradze), wyruszy Piesza Nocna Pielgrzymka „Szlakiem 236. Pułku Piechoty” z Warszawy do Ossowa (gm. Wołomin). Celem pielgrzymki będzie upamiętnienie wymarszu ochotników spod Gmachu Liceum Władysława IV na wojnę z bolszewikami i Ich zwycięstwa w boju pod Ossowem i Leśniakowizną 14 sierpnia 1920 roku; poprzez udział w pielgrzymce uczcimy także pamięć innych polskich żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej. 

Czytaj więcej...