„Marsz dla ofiar niemieckich zbrodni w Jedwabnem” oraz II Piesza (Nocna) Pielgrzymka „Szlakiem 236. Pułku Piechoty” z Warszawy do Ossowa
- Szczegóły
- Utworzono: 03-06-2023
„Marsz dla ofiar niemieckich zbrodni w Jedwabnem” oraz II Piesza (Nocna) Pielgrzymka „Szlakiem 236. Pułku Piechoty” z Warszawy do Ossowa – to wydarzenia organizowane w lipcu i sierpniu br. przez Stowarzyszenie „Wizna 1939”.
„Marsz dla ofiar…” ma charakter religijny i zaplanowany jest na 10 lipca br. na godz. 9:30. Trasa Marszu (ok. 1 km) będzie prowadziła drogą, którą na początku lipca 1941 r. niemieccy okupanci z Jedwabnego wieźli ciężarówką swoje ofiary – mieszkańców Jedwabnego i okolic – na rozstrzelanie do lasu przestrzelskiego. Tą samą drogą oprawcy prowadzili 11 sierpnia 1943 r., do tego samego miejsca zbrodni, dwie polskie rodziny – Franciszka i Władysławę Mościckich oraz Józefa i Annę Bronakowskich. Niemcy zamordowali ich za pomoc żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i za to, że byli Polakami. Franciszek Mościcki choć cierpiał ponad siły (miał połamane kończyny po skatowaniu na posterunku żandarmerii), idąc na śmierć nie wyrzekł się wiary i przez całą drogę ściskał w ręku różaniec i modlił się. Ten różaniec został odnaleziony w dole śmierci, w zaciśniętej dłoni Franciszka Mościckiego. Na znak solidarności z ofiarami tych zbrodni uczestnicy Marszu odmówią podczas drogi do lasu przestrzelskiego modlitwę różańcową. Miejsce to traktujemy szczególnie, w kontekście męczeństwa Polaków i symbolu modlitwy maryjnej – różańca świętego.
Początek trasy – przy Pomniku pamięci zesłańców przy placu Jana Pawła II w Jedwabnem, naprzeciw budynku, w którym mieścił się posterunek żandarmerii niemieckiej, miejsca w którym torturowano Polaków, z którego zabierano ich w ostatnią drogę. Dalej trasa Marszu będzie prowadziła do ulicy Przestrzelskiej, gdzie po skręcie w prawą stronę będzie wiodła prostym odcinkiem ok. 1 km, aż do „lasu śmierci” we wsi Przestrzele; to właśnie tam Niemcy wykonywali wyroki śmierci na Polakach. Za lasem nastąpi skręt w prawą stronę i poprowadzi drogą gruntową aż do miejsca zbrodni. W miejscu tym uczestnicy Marszu będą się modlić w intencji pomordowanych – ofiar niemieckich zbrodni w Jedwabnem.
Poza aspektem religijnym Marsz będzie miał także wymiar patriotyczny i historyczny, gdyż zostanie poprowadzony drogą, którą ponad osiemdziesiąt lat temu prowadzono na śmierć Polaków – mieszkańców Jedwabnego i okolic; będzie to także oddanie hołdu ofiarom zbrodni przez uczestników Marszu.
Przed Marszem (poza trasą) zostaną uroczyście złożone kwiaty na grobie, pomordowanych przez Niemców, rodzin Mościckich i Bronakowskich.
*****************************************************************
Drugie wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie „Wizna 1939” to piesza nocna pielgrzymka z Warszawy do Ossowa, które będzie organizowana już po raz drugi (początek 14 sierpnia o godz. 0:00, przybycie do Ossowa 14 sierpnia ok. godz. 5:30). Trasa (ok. 18 km) będzie prowadziła w przybliżeniu drogą, którą w nocy z 13 na 14 sierpnia 1920 r. podążali na bój pod Ossowem ochotnicy z 236. p.p., tj. spod Liceum Władysława IV w Warszawie, przez Ząbki, do Ossowa. Zakończy się na polach Ossowa w miejscu bohaterskiej śmierci kapelana 236. p.p. ks. Ignacego Skorupki, gdzie o godz. 6:00 zostanie odprawiona msza św. polowa w intencji żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.
Poza aspektem religijnym Pielgrzymka będzie miała także wymiar historyczny, gdyż zostanie poprowadzona drogą, którą ponad sto lat temu podążali na bój z bolszewikami ochotnicy z 236. p.p. Będzie to także upamiętnienie udziału młodzieży warszawskiej (ochotników) w zwycięskim boju pod Ossowem i Leśniakowizną, a także, szerzej, uczczenie pamięci żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.
****************************************************************
W obu przypadkach oczekujemy na uzgodnienia trasy w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego z właściwymi organami administracji rządowej lub samorządowej, odpowiednio przez wojewodę podlaskiego i mazowieckiego, zgodnie z art. 16. ust. 1. ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, ale już dziś zapraszamy Państwa do udziału w tych wydarzeniach. Swoją obecnością oddajmy hołd poległym i pomordowanym!
O szczegółach Marszu i Pielgrzymki będziemy informować Państwa na naszych profilach w mediach społecznościowych – Facebooku, Twitterze i Instagramie.
Poniżej
1) Las przestrzelski - miejsce zbrodni na Polakach
2) Fotorelacja z I Pieszej (Nocnej) Pielgrzymki z Warszawy do Ossowa (2022 r.)
fot. Marcin Sochoń