Poszukiwania Hubala – nie tracimy nadziei…

Dziś mija 84 rocznica śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Stowarzyszenie „Wizna 1939” od 2016 r. w sposób czynny prowadzi poszukiwania jego miejsca spoczynku, a z badań tych wynika, że szczątki oficera zostały pochowane w kościele św. Idziego w Inowłodzu. Niestety, odkąd weszliśmy w ostatnią fazę poszukiwań, gdy zostało już zidentyfikowane prawdopodobne miejsce jego spoczynku, pod byle pretekstem nasze poszukiwania są permanentnie blokowane. Teraz do tej „koalicji” utrudniającej nasze działania dołączyła niedawno powołana wiceminister kultury Bożena Żelazowska, pełniąca jednocześnie funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków.

Czytaj więcej...

II PIESZA NOCNA PIELGRZYMKA „SZLAKIEM 236. PUŁKU PIECHOTY”, Warszawa-Ząbki-Ossów

14 sierpnia o północy, już po raz drugi, spod Gmachu VIII Liceum Ogólnokształcącego Władysława IV w Warszawie (na Pradze), wyruszy Piesza Nocna Pielgrzymka „Szlakiem 236. Pułku Piechoty” z Warszawy do Ossowa (gm. Wołomin). Celem pielgrzymki będzie upamiętnienie wymarszu ochotników spod Gmachu Liceum Władysława IV na wojnę z bolszewikami i Ich zwycięstwa w boju pod Ossowem i Leśniakowizną 14 sierpnia 1920 roku; poprzez udział w pielgrzymce uczcimy także pamięć innych polskich żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej. 

Czytaj więcej...

„Marsz dla ofiar niemieckich zbrodni w Jedwabnem” oraz II Piesza (Nocna) Pielgrzymka „Szlakiem 236. Pułku Piechoty” z Warszawy do Ossowa

„Marsz dla ofiar niemieckich zbrodni w Jedwabnem” oraz II Piesza (Nocna) Pielgrzymka „Szlakiem 236. Pułku Piechoty” z Warszawy do Ossowa – to wydarzenia organizowane w lipcu i sierpniu br. przez Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

Czytaj więcej...

Polacy pomordowani przez Niemców w Jedwabnem spoczęli w uświęconej ziemi

W sobotę 6 maja br. Stowarzyszenie „Wizna 1939” wspólnie z patriotami z całej Polski, którzy licznie przybyli na uroczystość pogrzebową, pochowało na cmentarzu w Burzynie ofiary zbrodni niemieckiej z lipca 1941 roku. 

W dniach 15-16 października 2022 r. Stowarzyszenie „Wizna 1939” prowadziło w lesie przestrzelskim k. Jedwabnego poszukiwania ofiar zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej. W wyniku badań odkryto i ekshumowano szczątki jedenastu cywilnych ofiar niemieckich żandarmów z posterunku w Jedwabnem.

Czytaj więcej...

W POSZUKIWANIU ŻOŁNIERZY POLSKICH Z 1920 ROKU

W sobotę 25 marca br. na cmentarzu w Kołakach Kościelnych (pow. zambrowski) Stowarzyszenie „Wizna 1939” ekshumowało marynarzy z 1920 r. i żołnierza z września 1939 r. 

Czytaj więcej...