Rok 2015, nowe pomysły, nowe wyzwania …

Początek roku, to dobra okazja do zaprezentowania planów na przyszłość, a przed nami nowe pomysły, nowe projekty, kolejne wyzwania.  Co zatem czeka nas w 2015 r.?

Już niebawem Stowarzyszenie uruchomi własny portal historyczny historia.mil.pl, na którym będzie można znaleźć (i zamieścić) ciekawe artykuły o tematyce historycznej i nie tylko. Np. odrębny dział będzie poświęcony tematyce eksploracji, gdzie będzie można podzielić się swoimi doświadczeniami i przeżyciami z poszukiwań, wymienić informacje na temat sprzętu, etc.

Planujemy wydanie książki, będącej podsumowaniem naszych ponad półrocznych badań i poszukiwań szczątków samolotu PZL.23 Karaś, zestrzelonego we wrześniu 1939 r. nad miejscowością Nowe Grabie k. Wołomina, zakończonych (niespodziewanie) odnalezieniem doczesnych szczątków jednego z członków załogi samolotu.

Stało się już tradycją, że na początku maja w Wiźnie odbywa się plener malarski. W tym roku powstanie kolejne malowidło ścienne dotyczące historii Wizny. Tym razem uczcimy pamięć 150 rodzin wywiezionych z Wizny w głąb Rosji w latach 1940 i 1941.

Ale bez wątpienia najważniejszym tegorocznym wydarzeniem, a dla nas jednocześnie największym wyzwaniem, będzie organizacja uroczystości rocznicowych we wrześniu 2015 r.. Czy uda się nam „powtórzyć” rok 2009 ? Czas pokaże…

Czynimy też starania, by najpóźniej w drugiej połowie roku ukazała się książka biograficzna o mjr. Raginisie, traktująca również o bitwie pod Wizną. Badania archiwalne i terenowe prowadzone od kilku lat na obszarze walk dostarczyły nam wielu nowych i ciekawych informacji, które teraz będzie można opublikować. Całość zostanie wzbogacona o osobiste wspomnienia autora z jego „wyboistej” drogi do przywracania pamięci o mjr. Raginisie.  Mamy nadzieję, że publikacja spotka się z zainteresowaniem czytelników.

A co poza tym? Planujemy realizację kolejnych i kontynuację rozpoczętych projektów badawczych, zarówno sami, jak i we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi. Mamy też nadzieję, że po raz kolejny przyjmie nasze zaproszenie do współpracy i zaszczyci swoją obecnością ekipa programu historycznego „Było… nie minęło”, która niemal od początku nam patronuje i czynnie wspiera nasze działania badawcze pod Wizną.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Weteranów Polskich Formacji Granicznych chcemy powrócić do Tynnego na Ukrainie, by szukać zbiorowej mogiły żołnierzy KOP zamordowanych tam przez Sowietów we wrześniu 1939 r., której nie udało się odnaleźć podczas naszej wspólnej wyprawy we wrześniu ub. roku. Doświadczenia zdobyte podczas ubiegłorocznych prac znacznie nas przybliżyły do odkrycia tej tragicznej prawdy.

Czy jest szansa na zrealizowanie Parku historyczno-kulturowego „Polskie Termopile” w rejonie Góry Strękowej? Projekt Stowarzyszenia „Wizna 1939” jest przygotowany. I chociaż, pomimo naszych starań, w ubiegłym roku nie udało się go zrealizować, będziemy dalej zabiegać  o pozyskanie środków finansowych na ten cel, szukając poparcia zwłaszcza wśród instytucji samorządowych.

W bieżącym roku przystępujemy też do pierwszych  działań mających na celu wybudowanie u podnóża Góry Strękowej (lub może nawet na samej Górze ???) Muzeum mjr. Władysława Raginisa. List intencyjny w tej sprawie został wystosowany do władz Gminy Zawady, na terenie której znajduje się to historyczne miejsce, jeszcze w 2013 r. . Trzeba przyznać, że rozmowy na ten temat, choć powoli, idą się w dobrym kierunku, co napawa dużym optymizmem na przyszłość.

Oczywiście, budowa muzeum, jak każda inwestycja, to ogromne wyzwanie, ryzyko i problemy. Czekają nas być może nawet lata przygotowań i ciężkiej pracy. I chociaż na razie nie mamy gwarancji, że pomysł się powiedzie, to  przecież od czegoś trzeba zacząć…

Nasze tegoroczne działania w tym zakresie zapoczątkuje konkurs na wykonanie koncepcji zagospodarowania Góry Strękowej, z uwzględnieniem planowanego Muzeum, który już wkrótce zostanie zorganizowany i ogłoszony wspólnie z Fundacją „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa.  Liczymy na to, że wyniki konkursu w formie wizualizacji, uda się nam zaprezentować we wrześniu, podczas tegorocznych uroczystości rocznicowych.

A co w najbliższym czasie? Jeszcze w styczniu (24 stycznia, sobota) Stowarzyszenie „Wizna 1939” we współpracy z Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, organizuje „Spotkanie z historią” poświęcone Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie.  Będzie to bez wątpienia bardzo ciekawe spotkanie, a jego szczegóły zostaną podane już za kilka dni.

Tematów i zapału do działania nie brakuje, a jedyne, na co możemy narzekać, to na brak czasu, by można było wszystkie nasze zamierzenia zrealizować. Czeka nas wiele pracy, a przed nami mnóstwo wyzwań. Dlatego wszystkim nam, wszystkim naszym sympatykom, a i sobie również życzę w 2015 r. wytrwałości w realizacji wyznaczonych celów, a przede wszystkim dużo wolnego czasu, by móc te wszystkie cele realizować.

 Dariusz Szymanowski