Sabaton z wizytą u Ministra Obrony Narodowej. Statuetka dla zespołu.

W sobotę 2 marca b.r. Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak spotkał się w Ministerstwie Obrony Narodowej z zespołem SABATON, by podziękować im za ich wkład w upamiętnienie ważnych wydarzeń z historii Polski, w tym za utwór 40:1 o bitwie pod Wizną oraz Uprising o powstaniu warszawskim. Spotkanie zostało zaaranżowane przez Stowarzyszenie „Wizna 1939r”.
Wieczorem, podczas koncertu rockowego w Hali Sportu na warszawskiej Woli, zespół otrzymał od Stowarzyszenia „Wizna 1939” oraz Fundacji „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa specjalne podziękowanie i wyróżnienie, za utwór 40:1, dzięki któremu miliony fanów w Polsce i na całym świecie mogło usłyszeć o tym jednym z najbardziej dramatycznych epizodów wojennych Września 1939r.

W kilkuminutowym wystąpieniu minister Siemoniak podziękował zespołowi za ich wkład w upamiętnienie ważnych wydarzeń z historii Polski. Minister powiedział, że gdy w ubiegłym roku podpisywał nominację na wyższy stopień oficerski dla kpt. Władysława Raginisa, „w głowie brzmiał mu utwór 40:1”. Minister wręczył członkom zespołu upominki, sam zaś otrzymał od zespołu pamiątkowa flagę z napisem Sabaton. Z kolei Stowarzyszenie przekazało ministrowi na pamiątkę spotkania zdjęcie mjr. Raginisa. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, a minister zaskoczył wszystkich wyjątkowo ciepłym przyjęciem i swobodnym kontaktem z przybyłymi na to spotkanie gośćmi.

Późnym wieczorem, podczas koncertu zespołu w Hali Sportu na warszawskiej Woli, przed wykonaniem utworu 40:1 miało miejsce bardzo miłe wydarzenie, ku zaskoczeniu publiczności, ale przede wszystkim ku zaskoczeniu członków zespołu. Sabaton otrzymał specjalne wyróżnienie i podziękowanie od Stowarzyszenia „Wizna 1939” oraz od Fundacji „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa, za utwór 40:1 i za wkład w przywrócenie pamięci o bohaterskiej obronie Wizny. Wraz ze słowami podziękowania zespół otrzymał statuetkę „Honor, Ojczyzna”, symbolizującą Majora Władysława Raginisa we wrześniowym hełmie „salamander”, owiniętego w biało-czerwoną flagę. Autorem statuetki jest Alicja Raczkowska, absolwentka wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że nie byłoby ekshumacji, nie byłoby uroczystego pochówku i honorowej salwy nad mogiłą polskich oficerów na Górze Strękowej w 2011r., nie byłoby też w 2012r. pośmiertnych awansów na wyższe stopnie oficerskie dla kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego, gdyby nie utwór 40:1 i gdyby nie zespół Sabaton, i za to wszystko chcieliśmy zespołowi podziękować.
Zespół był wyraźnie zaskoczony i przyjął to zaszczytne wyróżnienie z ogromną satysfakcją, przy ogromnym aplauzie i wielokrotnym, głośnym „dziękujemy” ze strony wszystkich uczestników koncertu.

O sobotnich wydarzeniach można również przeczytać na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej w artykule Zespół Sabaton z wizytą u ministra Siemoniaka
http://www.wp.mil.pl/pl/galeria/5283

oraz na stronie TV Skorpion z Łomży:
http://www.studioskorpion.pl/index.php/home/wydarzenia/item/305-podziekowania-dla-sabatonu

Relację ze spotkania i koncertu można też zobaczyć w programie "Było... nie minęło" pod red. Adama Sikorskiego, prezentowanym na portalu TVP Info
http://www.tvp.pl/vod/audycje/historia/bylo-nie-minelo/wideo/16032013/10201324 ,
do obejrzenia którego zapraszamy.

Poniżej galeria zdjęć. Autorem zdjęć ze spotkania w MON jest Igor Malec, z koncertu Paweł Mioduszewski.