77. rocznica bitwy pod Wizną – obchody 11 września

Dziś mija 77. rocznica wybuchu II wojny światowej i ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę, wojna która pochłonęła miliony istnień ludzkich, w tym kilka milionów Polaków, ludności cywilnej i wojska.
10 września 1939 r. w schronie dowodzenia na Górze Strękowej rozerwał się granatem ostatni żołnierz osamotnionej reduty "Wizna, dowódca odcinka - kpt. Władysław Raginis, dotrzymując w ten sposób honorowej przysięgi, że żywy nie opuści powierzonej mu do obrony pozycji. Dzień wcześniej poległ śmiertelnie raniony odłamkiem pocisku por. Stanisław Brykalski, który wraz ze swoim dowódcą, kpt. Raginisem, przysięgał bronić się do końca…

W niedzielę 11 września br. o godz. 12.00, oddamy hołd poległym oficerom oraz ich podkomendnym i złożymy na ich grobie kwiaty. Przy mogile podczas uroczystości zostanie wystawiony posterunek honorowy, który wystawi Grupa Rekonstrukcyjna Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza w Osowcu-Twierdzy oraz członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Odczytany zostanie także Apel Pamięci.

Zapraszamy na Górę Strękową tych wszystkich, dla których pamięć o kpt. Raginisie i jego podkomendnych wciąż jest bliska. 

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00.

Dla uczczenia pamięci polskich oficerów i żołnierzy spod Wizny i wszystkich innych żołnierzy Września zostanie odczytany Apel Pamięci, oddana salwa armatnia, a następnie nad grobem kpt. Raginisa i por. Brykalskiego zostanie odegrana na trąbce pieśń „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie…”,  po czym nastąpi złożenie kwiatów.

Stało się już tradycją, że hołd obrońcom odcinka "Wizna" oddadzą hodowcy gołębi pocztowych z okolic Wizny, Łomży, Konarzyc, Nowogrodu, Jedwabnego i Zambrowa, wypuszczając w lot 1000 gołębi pocztowych.

W drugiej części uroczystości fani szwedzkiego zespołu SABATON (grupa wystąpiła na Górze Strękowej w 2009 r. podczas koncertu plenerowego), będą mieli okazję zobaczyć i dotknąć oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z gitarą Ibanez, która „brała udział” w pamiętnym koncercie i nagraniu teledysku 40:1 o bitwie pod Wizną.

Dla miłośników militariów, specjalnie na tę okazję na Górę Strękową sprowadzimy czołg T-55, przy którym nie tylko będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie, ale być może także przejechać się na krótkim odcinku.

Dla gości i uczestników uroczystości jak zwykle przygotujemy gorącą grochówkę oraz drobne upominki i pamiątki z uroczystości.

Wydarzenie zostanie upamiętnione pieczęcią okolicznościową.

Zapraszamy.

Program uroczystości:

 do 11.50 – przybycie uczestników i zaproszonych gości

12.00 – początek uroczystości, wystawienie posterunków honorowych oraz wprowadzenie kompanii honorowej Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego

12.05 – wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu państwowego

12.10 – wystąpienie okolicznościowe

12.20 – Apel Pamięci Oręża Polskiego z okazji 77. rocznicy bitwy pod Wizną

12.30 – salwa armatnia

12.35 – złożenie wiązanek, kwiatów i zniczy

12.50 - wypuszczenie 1000 gołębi pocztowych

13.00 – mini piknik militarny

- pokaz czołgu T-55

- prezentacja gitary zespołu Sabaton /zdjęcia pamiątkowe/

- pamiątki od Stowarzyszenia „Wizna 1939” 

- grochówka żołnierska